Д-р Веселин Балкански, ПП “Български Възход” – Варна: Кандидат съм за работа в НС с проект “Реформа в здравеопазването” (ВИДЕО)

“Кандидатствам за работа в следващото Народното събрание с проект “Реформа в здравеопазването!” Това заяви д-р Веселин Балкански от ПП “Български Възход” – Варна на среща с председателят на партията ген. Стефан Янев в морската столица.

Ето кои са неотложните реформи в здравната система според д-р Балкански:

“Работим в тази посока съвместно. Аз отдавна съм одобрил кандидатурата на д-р Балкански”, коментира ген. Янев, който даде за пример карта, която му е издадена в Америка докато е бил военно аташе, с която може да получи здравни грижи навсякъде и според него такава система трябва да заработи и в родното здравеопазване, точно както предлага д-р Балкански.

Повече вижте във видеото!

Ето в подробности какво предвижда проектът за реформа в здравеопазването на д-р Веселин Балкански:

Реализация на проекта чрез извършване на следните промени:

А. Организационни

1. Въвеждане на електронно здравеопазване чрез създаване на Оперативна Информационна Система/ОИС/ с максимално използване на базата данни в Националната Здравно Информационна Система /НЗИС/ и въвеждане на Лични Електронни Здравноосигурителни Карти /ЛЕЗК/ със следните основни функции:

– В оперативната информационна система се съхраняват здравните досиета на пациентите с данни за амбулаторни прегледи, епикризи от хоспитализации, лабораторни и образни изследвания, имунизации, предписвани лекарства, данни за временна и трайно намалена работоспособност на пациента и др.

/Тази информация е налична в база данни на НЗИС/

– Оперативната информационна система съдържа и предоставя на лечебните заведения в системата на здравеопазването софтуерен продукт с всички необходими за дейността им образци на бланки за медицински документи – амбулаторни листи, епикризи, рецепти и др.

/Този продукт е наличен в НЗОК/

– Достъп до личните досиета на пациентите в оперативната информационна система ще имат контролните органи на МЗ и НЗОК.

Мотиви:

o В момента са въведени и функционират електронни документи и рецепти, което е предпоставка за премахване на хартиените носители и преминаване изцяло към създаване и пренос на медицинската документация на електронен носител.

o При отваране на оперативната информационна система лечебните заведения ще имат пряк достъп до софтуерен продукт осигуряващ възможност за работа с медицинска документация.

– Влизането в оперативната информационна система за използване на необходимите формуляри при отразяване на медицинските дейности се извършва от пациентите чрез личната електронна здравноосигурителна карта /за здравно осигурените към момента лица/ или чрез нанасяне данните от касов бон при платена медицинска дейност за здравно неосигурените към момента лица.

/Това ще увеличи значително броя на здравно осигурените лица, както и приходите в бюджета за здравеопазване/

Мотиви:

o Закон за здравното осигуряване Чл. 5. Задължителното здравно осигуряване се осъществява на принципите на:

1. (доп. – ДВ, бр. 107 от 2002 г.) задължително участие при набирането на вноските;

o Ще се изпълни със съдържание основният принцип на здравното осигуряване – „здравите здравноосигурени лица заплащат лечението на болните здравноосигурени лица.

– Личните електронни здравноосигурителни карти ще съдържат информация за здравния статус на пациента идентична с тази в единната информационна система.

– Личната електронна здравноосигурителна карта е пряко свързана с НОИ и дава възможност на здравно осигурените към момента пациенти за достъп до единната информационна система, който е задължително необходим за извършването на диагностична, лечебна дейност и осигуряване на медикаменти.

– Мотиви:

o Ще отпадне възможноста за обслужване на здравно неосигурени към момента на прегледа лица, за които в последствие НЗОК не заплаща извършена от лечебното заведение дейност.

– Личната електронна здравноосигурителна карта съдържа информация за пакета от медицински дейности, които се полагат на съответното здравно осигурено лице /брой амбулаторни прегледи при ОПЛ и специалист, брой диспансерни прегледи съобразно конкретното заболяване, брой профилактични прегледи, брой лабораторни изследвания и медико диагностични дейности, брой леглодни при хоспитализация и др./.

– Мотиви:

o Закон за здравното осигуряване Чл. 4. (1) (Предишен текст на чл. 4, изм. – ДВ, бр. 107 от 2002 г.) Задължителното здравно осигуряване гарантира свободен достъп на осигурените лица до медицинска помощ чрез определен по вид, обхват и обем пакет от здравни дейности, както и свободен избор на изпълнител, сключил договор с районната здравноосигурителна каса.

o Здравно осигурените лица ще разполагат с индивидуален пакет от здравни дейности съобразен със здравния статус, вида заболявания и възраст.

– Личната електронна здравноосигурителна карта съдържаща досието и пакета от медицински дейности дават възможност на пациента сам да определя лекаря, който да му окаже необходимата медицинска помощ, консултация или диспансерно наблюдение /личен лекар, друг ОПЛ или лекар специалист/ съобразявайки се с полагащите му се медицински дейности.

Мотиви и очаквани резултати:

o Закон за здравното осигуряване Чл. 4.

(2) (Нова – ДВ, бр. 107 от 2002 г., в сила от 01.01.2004 г.) Правото на избор е валидно за цялата територия на страната и не може да бъде ограничавано по географски и/или административни основания.

o Ще отпадне обвързаността на пациентите към определен ОПЛ, а пациентите ще имат възможност за свободен избор и достъп до първична медицинска помощ от всеки лекар работещ по договор с РЗОК.

o ОПЛ и специалистите от извънболничната медицинска помощ ще насочват пациентите за консулт със специалист или хоспитализация съобразявайки се наличните в индивидуалния здравен пакет дейности.

o При изчерпване на определени дейности в индивидуалния здравен пакет и необходимост от такива то те могат да бъдат добавени от РЗОК след преценка и становище за необходимоста от лекуващия лекар и заявление от здравноосигуреното лице.

o ОПЛ и специалистите от извънболничната медицинска помощ ще уведомяват пациентите за оставащите в здравния пакет до края на календарната година дейности, както профилактични, диспансерни прегледи и задължителни имунизации, което ще гарантира до голяма степен тяхното изпълнение.

o Ще се повиши конкуренцията между лечебните заведения и повиши качеството на предоставяните медицински услуги.

o Лекарите са учили и полагали клетва да се грижат за съхраняване здравето на здравите и възстановяване здравето на болните, което е основна тяхна цел и ангажимент към обществото.

o Закон за здравето Чл. 94. Пациентът е длъжен:

1. да се грижи за собственото си здраве;

o Закон за здравното осигуряване Чл. 5. Задължителното здравно осигуряване се осъществява на принципите на:

4. отговорност на осигурените за собственото им здраве;

– Здравно осигурените лица чрез функциите на личните си електронни здравноосигурителни карти ще осъществяват контрол в реално време върху разходването на финансовите средства за здравеопазване и намаляване в значителна степен възможностите за злоупотреби чрез отчитане на фиктивни прегледи или хоспитализации.

– Личната електронна здравноосигурителна карта осигурява на приносителя достъп до всички лечебни и други заведения в системата на здравеопазването, като след приключване на лечебната дейност с нея се потвърждава заплащането на лечебното заведение от РЗОК.

– Ще отпадне изискването за пренос и съхранение на здравна информация на хартиен носител.

Б. Промени във финансирането на дейностите в системата на здравеопазването

1. Приходна част

– Ще се увеличат здравноосигурителните приходи от здравноосигурителни вноски чрез очакваното увеличение броя на здравноосигурени лица.

– Около 1 млн. здравно неосигурени лица ще бъдат мотивирани да изпълнят задълженията си съгласно Закона за здравно осигуряване, с което ще си осигурят достъп до здравеопазната система.

– Здравните осигуровки на групите от населението, които се осигуряват от държавния бюджет да се изравнят с осигуровките на самоосигуряващите се лица чрез заплащане на 8% вместо настоящите 4%.

– Тази промяна ще увеличи в значителна степен трансферите от държавния бюджет за здравно осигуряване на тези групи от населението при условие, че децата и пенсионерите са основните потребители на медицински услуги.

– Ще се даде възможност за увеличаване на индивидуалния здравен пакет чрез заплащане от лицата на по-високи здравноосигурителни вноски.

– Създаване на възможност за допълнително здравно осигуряване за дейности извън „основния пакет медицинска помощ“.

– При извършване на тези промени бюджета за здравеопазване ще се увеличи с около 3 млр. лева!

– Ще се осигурят повече средства за:

o детско и майчино здравеопазване;

o за лечение на социално значими заболявания;

o за лечение на болни с онкологични заболявания;

o увеличаване обема на безплатните лекарства;

o увеличаване пакета за безплатна дентална помощ;

o увеличаване обема на трансплантации и лечение в чужбина при необходимост.

2. Разходна част

– Заплащането на медицинските дейности ще се осъществява след потвърждение чрез личната електронна здравноосигурителна карта за извършване на дейност включена в „основния пакет медицинска помощ“.

– Средствата за здравеопазване ще се разпределят между здравноосигурените лица и определят стойността на „личния пакет за медицинска помощ“.

– Стойността на „основния пакет медицинска помощ“ ще се определя индивидуално от цените на включените в него дейности, а обема – от степента на личната здравноосигурителна вноска /4, 8 или 12%/.

– Ново обективно остойностяване на дейностите в системата на здравеопазването и диференциране цените на прегледите в първичната, специализираната извънболнична помощ, спешна меницинска помощ, медико – диагностичната и други дейности в извънболничата медицинска помощ на база разходи, време за преглед и стойност на оборудването и апаратурата след премахване на капитационното заплащане на ОПЛ.

o Цената за преглед при ОПЛ, които са с призната специалност по „Обща медицина“ трябва да е съпоставима със заплащането на прегледите при специалистите от извънболничната медицинска помощ.

– Реално остойностяване на преките и непреки разходи, основаващо се на данни от лечебните заведения, както и на система за остойностяване елементите на труда на медицинския и немедицински персонал в извънболничната и болнична медицинска помощ.

– Намиране на обективна и справедлива форма за заплащане дейностите в болничната помощ, различна от съществуващото заплащане по „Клинични пътеки“ -, след анализ на финансовите разходи на общинските, държавните и частните лечебни заведения за болнична медицинска помощ.

– Заплащането на дейностите по КП да се извършват по два компонента:

o 1. Постоянна част за леглоден осигуряваща работни заплати, издръжка, капиталови разходи, средства за инвестиции и др. постоянни разходи за лечебното заведение, както и храна за пациентите, като приходите на държавни, общински и частни лечебни заведения за болнична медицинска помощ да са близки и в приемливи граници.

o 2. Променлива част за консумативи, лекарства, извършени лабораторни, инструментални, високоспециализирани и други дейности свързани с лечението на пациентите.

– Промяната в модела на финансиране ще повиши приходите на общинските и държавни лечебни заведения за болнична помощ.

– Работещите във всички отделения на болничните лечебни заведения ще имат сходни трудови възнаграждения.

– Работещите в системата на здравеопазването трябва да получават достойно и високо възнаграждение, с което ще се гарантира кадровото обезпечаване на здравеопазването в страната.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

11°C Усеща се 11°C
1017hPa 93% 100% 2m/s 10deg

16°C Усещане 16°C
1018hPa 84% 100% 4m/s 150deg

16°C Усещане 16°C
1015hPa 88% 75% 4m/s 120deg